YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ MEHMET BAYSAL EKONOMİK İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI TURİZM KOMİTE BAŞKANI OLARAK İSLAMABAD’DA

Monday, 06.03.2017

Odamız Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet BAYSAL Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından görevlendirildiği, 01 - 03 mart tarihlerinde gerçekleştirilecek olan ECO (Ekonomik İşbirliği Teşkilatı) Turizm Komite Başkanı sıfatı ile Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası Komiteler & 22. Yürütme Kurulu ve 15. Genel Kurul Toplantısına katılmak üzere Pakistan’ın başkenti İslamabad’da.

 

 Türkiye, Afganistan, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Tacikistan ve Türkmenistan’ın üye olduğu ECO-CCI toplantısında konuşan TOBB Başkanı ve ECO – CCI Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Bölge’nin işbirliğini artırmak zorunda olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu, ECO ülkeleri arasındaki korumacılığın ve vizelerin kaldırılmasını, ECOTA’nın ve tahkimin hayata geçirilmesini, ulaşım yollarının güvenli ve hızlı hale getirilmesini istedi.​

TOBB Başkanı ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (ECO-CCI) Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ECO ülkelerine işbirliğini artırma, korumacılığı ve vizeleri kaldırma, ECOTA anlaşması ve tahkimi ise hayata geçirme çağrısında bulundu. Ulaşım yollarının şeffaf, güvenli ve hızlı hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye, Afganistan, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Tacikistan ve Türkmenistan’ın üye olduğu, ECO –CCI’nin 22. Yürütme Kurulu toplantısı Pakistan’ın başkenti İslamabad’ta gerçekleştirildi. TOBB Başkanı ve ECO – CCI Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı toplantıda; Pakistan Ticaret Bakanı Khurram Dastgir Khan, ECO Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Pakistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zubair Tufail, İran Ticaret Sanayiler Madenler ve Tarım Odası Başkanı Gholamhossein Shafei, ECO Genel Sekreteri Halil İbrahim Akça, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk, Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, Çorum Ticaret Borsası Başkanı Ali Bektaş ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardmcısı Ruhsar Pekcan da yer aldı.

 

 

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada ECO bölgesinde işbirliğini arttırmanın artık sadece bir kalkınma aracı değil, zorunluluk haline geldiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, “Zira küresel sistem çok farklı bir dönemden geçiyor. Küresel ekonomi ve siyasetin kodları tamamen değişiyor. Dünyayı etkileyen ekonomik-siyasi gelişmelerin neredeyse tamamı da ECO coğrafyasının etrafında şekilleniyor. Bu bizim için hem bir risk, hem de bir fırsat. Süreci iyi okuyup, iyi hazırlanmalıyız” ifadesini kullandı.

 

TOBB Başkanı ve ECO – CCI Yönetim Kurulu Üyesi Hisarcıklıoğlu, dünya petrol rezervlerinin yüzde15’inin, doğalgaz rezervlerinin yüzde 24’ünün ECO bölgesinde bulunduğuna, Asya ile Avrupa arasındaki bütün enerji koridorlarının, bütün ticaret koridorlarının da bu coğrafyadan geçtiğine dikkat çekti. Bölgenin çok büyük avantajları bulunduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, bunlardan yararlanarak ticareti artırmak gerektiğini anlattı.

 

-ECOTA, vizeler, tahkim ve ulaşım

 

Önlerinde 4 önemli konu bulunduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, ilk önemli konunun ECOTA anlaşması olduğunu duyurdu. ECOTA’nın hayata geçirilmesini isteyen Hisarcıklıoğlu, korumacı politikaların zenginliği arttırmadığı gibi tam tersine azaltacağını ifade etti.

 

İkinci önemli konu olarak vize meselesini gösteren Hisarcıklıoğlu, “Ekonominin 3 adım kuralını unutmamamız lazım. Önce ziyaret, sonra ticaret, sonra da yatırım. İnsanlar girip çıkarken zorlandıkları ülkelerle değil, en rahat ulaşabildikleri ülkelerle ticaret yapar. Vize konusundaki sıkıntıların giderilmesini istiyoruz” dedi. Üçüncü önemli konunun tahkim olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Tahkim meselesi ticaret ve yatırımların artması için çok önemli. Çünkü yatırımcı ve tüccar her şeyden önce öngörülebilirlik ister” diye konuştu.

 

Ulaşım sorunlarına da değinen TOBB Başkanı ve ECO-CCI Yönetim Kurulu Üyesi

M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bu konuya ilişkin olaraksa “Ticaret yollarımızı şeffaf, güvenli ve hızlı hale getirirsek hem kendi aramızdaki ticaret artacak, hem de Asya-Avrupa arasındaki ticaretin merkezi haline geleceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

 

Hisarcıklıoğlu gümrük geçişlerinin hızlı, şeffaf ve standart olmasının önemine işaret ederken TOBB’un bu konudaki tecrübelerini hatırlattı ve bu tecrübeden bütün ECO ülkelerinin faydalanmasını istediklerini bildirdi. 

 

 

Hisarcıklıoğlu Pakistan Maliye Bakanı Dar ile görüştü

 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ECO –CCI) 22. Yürütme Kurulu toplantısı için Pakistan’ın başkenti İslamabad’ta bulunan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ,TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet BAYSAL ile beraberindeki heyet, Pakistan Maliye Bakanı Senatör Muhammet Ishaq Dar tarafından kabul edildi.​

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin Pakistan Büyükelçisi Girgin ile görüştü

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ECO –CCI) 22. Yürütme Kurulu toplantısı için Pakistan’ın başkenti İslamabad’ta bulunan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk, Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet BAYSAL ile beraberindeki heyet, Türkiye’nin Pakistan Büyükelçisi Sadık Babür Girgin’i ziyaret etti.​

Hisarcıklıoğlu, Büyükelçi Girgin'e TOBB heyetine gösterdiği yakınlık ve ilgi için teşekkür etti.