ALERJEN MADDELER MENÜ ARACILIĞIYLA SON TÜKETİCİYE SUNULACAK

Friday, 10.01.2020

1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüge giren "Türk Gida Kodeksi Gida Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeligi" kapsaminda, Odamız Hizmet Binası'nda 10 Ocak 2020 tarihinde üyelerimize yönelik "Alerjen Maddelerin Menü Aracılığıyla Son Tüketiciye Sunulması" hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Marmaris Ilce Tarim Müdürü Nejmettin Kaya tarafindan verilen bilgilendirme sonucu ilçemiz işletmeleri tarafından yönetmelik maddelerine yönelik çalışmalar yapılacak. Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre gıda maddelerinin tüketiciye sunumunda alerjen madde, alkol ve domuz eti bulunup bulunmadığı bilgileriyle hazır ambalajlı gıdalarda enerji değeriyle birlikte yağ, trans yağ, karbonhidrat, şeker, protein ve tuz gibi besin ögelerinin miktarlarının bulunması zorunluhale getirildi.  

Yönetmelik gereğince; Son tüketiciye veya toplu tüketim yerlerine hazır ambalajlı hale getirilmeksizin satılan gıdalar veya satış yapılan işletmede tüketicinin talebi doğrultusunda paketlenerek satılan gıdalar ile doğrudan satış için hazır ambalajlı hale getirilmiş olan gıdalarla ilgili olması zorunlu bilgilerin tümünün satış yerlerine sevki sırasında beraberlerinde yer alması gerekiyor. Gıdalarla ilgili bilgilerin satın alan kişinin görebileceği yerlerde bulundurulması veya gıda ile birlikte satın alan kişiye sunulmasını da gerektiriyor.
 
Toplu tüketim yerlerinde son tüketiciye sunulan gıdalarla ilgili olarak menü, yazı tahtası gibi araçlarla gıdanın adı ve alerjen madde bilgisi ile alkol ve domuz kaynaklı bileşen kullanımına ilişkin bilgilerin de tüketiciye sunulması zorunluluğu bulunuyor. Uzaktan iletişim araçları ile toplu tüketim yerleri tarafından satışa sunulan gıdalar için de yine aynı şekilde içinde alerjen madde, alkol ve domuz kaynaklı bileşen bulunup bulunmadığının da tüketiciye bildirilmesi gerekiyor. Hazır ambalajlı gıdaların etiketlerinde enerji değeri ile birlikte yağ, trans yağ, karbonhidrat, şeker, protein ve tuz gibi besin öğelerinin miktarlarının da yer almasını zorunlu tutuyor.
 
Yönetmeliğin geçici 1. maddesi gereğince, yönetmeliğin yayını tarihinden önce faaliyet göstermekte olan gıda işletmecilerinin 31 Aralık 2019 tarihine kadar bu yönetmelik hükümlerine uymaları zorunluluğu bulunuyor. Ancak bu tarihten önce etiketlenerek piyasaya sunulan gıdalar raf ömrü sonuna kadar piyasada bulunabilecek.