TOBB NEFES KREDİSİ BAŞVURULARI BUGÜN BAŞLADI

Tuesday, 01.06.2021
 
Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla “2021 Nefes Kredisi”, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Denizbank olmak üzere TOBB ve KGF işbirliğinde bugünden itibaren uygulamaya alınacaktır.
 
1- Üyelerimizin kullanacağı kredi, 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, sonrasında 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam 18 ay vadeli, kullandırılacak kredinin brüt faiz oranı ise yıllık 17,5 olacaktır.
 
2- Protokol imzalanan bankalar KGF'ye ödenecek %0,03 kefalet başvuru bedeli ve komisyonu ile %1 banka komisyonu dışında herhangi bir masraf ve komisyon talep etmeyecektir.
 
3- Krediden 2020 yılı cirosu 2019 yılı cirosuna göre %25 düşük olan üyeler faydalanabilecektir. 2019 yılı ve sonrasında kurulmuş şirketler için bu şart aranmayacaktır. Ciro kaybı koşulu kredi kullandırımı yapan banka tarafından kontrol edilecektir.
 
4- 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ'ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecektir.
 
 
5- Kredi kullandırımında maddi teminat istenmeyecektir. Ancak şahıs işletmelerinde 3. şahıs kefil bulunamaması durumunda müşterinin talebi üzerine maddi teminat istenebilecektir. 
 
Üyelerimiz krediye başvurabilmek için “Nefes Kredisi Başvurusu İçindir” ibareli faaliyet belgesini Odamızdan temin edebilirler.