TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU MARMARİS'TE YANGINI İSTİŞARE ETTİ

Tuesday, 10.08.2021
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Marmariste Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerimizle biraraya geldi. Yangının etki alanı ve son durumu hakkında bilgi alan Hisarcıklıoğlu, Meclis üyelerimizin sorularını da cevapladı. 
 
Yönetim Kurulu Başkanımız Mutlu Ayhan, toplantı sırasında yaptığı sunumla Marmaris yangının tüm detaylarını anlattı. Yangının Marmaris'teki etki alanı ve hasar durumu ile ilgili detaylı bilgiler veren Başkan Ayhan, tahribatın boyutlarını gözler önüne serdi. 
 
Toplantıda konuşma yapan Başkan Hisarcıklıoğlu; "Ormanların tahrip olması iklimde değişikliği tetiklemektedir. Bu nedenle doğamızı ve su kaynaklarımızı korumak en önemli milli meselemiz olmalıdır. Yaralar sarılacaktır. Kimsenin şüphesi olmasın. TOBB olarak yardım kampanyası başlattık. 1 günde 15 milyondan fazla yardım toplandı" dedi.​
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, orman yangınlarının çıktığı Bodrum, Milas, Muğla, Marmaris ve Manavgat’a giderek incelemelerde bulundu.
 
Hisarcıklıoğlu, ziyaretlerde yaptığı açıklamada, "Yangın felaketlerini yerinde görmek üzere Bodrum, Milas ve Menteşe'ye geldik. Buradan Marmaris'e, oradan Manavgat'a gideceğiz. 46 ilimizde 214 orman yangını çıktı. Tarihimizde bu bir ilk. 6 ilimizde yangınlar devam ediyor. Tüm ülkemizi üzdü ve bizleri derinden etkiledi. Başta devletimiz olmak üzere yangın söndürme çalışmalarında mücadele eden herkese teşekkür ediyorum" dedi.
 
-"Yaralar sarılacaktır, kimsenin şüphesi olmasın"
 
Yangın sürecinde tüm Türkiye'nin tek yumruk olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Allah böyle günlerle bizi sınamasın. Ama bu birliktelik devam etsin. Ormanların tahrip olması iklimde değişikliği tetiklemektedir. Bu nedenle doğamızı ve su kaynaklarımızı korumak en önemli milli meselemiz olmalıdır. Yaralar sarılacaktır. Kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.
 
365 oda ve borsaya destek olmaları çağrısında bulunarak başlattıkları nakdi yardım kampanyasında bir günde 15,5 milyon TL toplandığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: "Ben camiamla gurur duyuyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Allah bir daha böyle sıkıntıları yaşatmasın. Bakanlıklardan gerekli izinleri alarak resmi yardım kampanyası başlattık. Bakınız daha bir gün oldu. Şu anda Türkiye'deki oda ve borsalarımızdan gelen nakdi yardım 15,5 milyon TL olmuş. İsteyen fidan dikecek, isteyen nakdi bağışta bulunacak. İsteyen ihtiyaçlar neyse, imkanlar neyse bunun karşılanması noktasında koca bir listem var. Züccaciye Meclisi yanan evlerin tüm tabak, çanak, bıçağını vermeyi öneriyor. Mobilya Sektörü Meclisimiz 'mobilyalarını biz verelim' diyor. Müthiş bir dayanışma. Allah bu zor günler göstermesin. Böyle dayanışmaları depremde de görüyorduk. Müthiş. Türkiye'nin 81 vilayetinde bu dayanışma var. Hepsinin de yüreği sizlerle atıyor."
 
Hisarcıklıoğlu, "Ben sizlerin görüş ve önerilerini almak üzere geldim. Sizlerden alacağım görüş ve önerileri başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanlara bizzat ileteceğim. Bu ülke çapında kampanyaya katkı vermek isteyenler ilk günden itibaren başladılar. Bir koordinasyon merkezi altında şu anda kimin neye ihtiyacı varsa bize müracaat ediyor, arkadaşlarımızı Türkiye çapında yönlendiriyoruz" dedi.
 
-"İş dünyası olarak her türlü katkıyı yapacağız"
 
Herkesin yardım yapmak için hazır beklediğini kaydeden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bu yangınlar bittikten sonra iş dünyası olarak her türlü katkıyı yapacağız. Devlet millet birlikteliği ile hepsinin üzerinden gelinecek. Oda borsalarıma teşekkür ediyorum. Ne ihtiyaç varsa bize anında iletiyorlar. Biz de koordinasyon içerisindeyiz. Kampanyada toplanacak kaynaklar en çok ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılacak. Yangınlar sona erdikten sonra hep birlikte ağaçlandırma için çalışacağız. Allah milletimize bir daha böyle felaket yaşatmasın" ifadelerini kullandı.