AMOS ANTİK KENTİ'NDE TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Monday, 27.09.2021
Marmaris Ticaret Odası ve Marmaris Belediyesi sponsorluğunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen Amos Antik Kenti kazı alanını ziyaret ettik. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl kazı onayı verilen Amos Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmaları hızla devam ediyor. Marmaris Müze Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilen Amos Antik Kenti'ndeki çalışmalar sonucu Athena Tapınağı gün yüzüne çıkmaya başladı. Ortaya çıkan bulgular kentin kuruluş tarihinin bilinenden daha eskiye dayandığına işaret ediyor.
 
 
Kazı alanını ziyaret eden Yönetim Kurulu Başkanımız S. Mutlu Ayhan, “73 yıl sonra Amos Antik Kenti'nde kazı çalışması başladı. Amacımız kültürel mirasımıza sahip çıkmak. Uzun zamandır MTO olarak Amos Kenti projesini destekliyoruz. Daha önce yapılan yüzey araştırma ve çevre düzenleme çalışmalarının devamı olarak, Bakanlığımızın desteğiyle kazı çalışmalarına da başladık. Amos, Marmaris turizmi için büyük bir değer. MTO olarak projenin devamı ve kazının ilerletilmesi için destek vermeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu. Başkan Ayhan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Erden ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kodaman’ın da yer aldığı Amos Antik Kenti ziyareti sırasında basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.
 
 

‘'Marmaris'te yeni bir kültür rotası oluşturuyoruz‘'

 Amos Antik Kenti'nin gün yüzüne çıkarılması için yıllardır önemli görüşmeler ve bağlantılar yapan Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan "2011yılında, Marmaris Ticaret Odamızın sponsorluğunda müze müdürlüğümüz ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji bölümünün işbirliğinde yol güzergahı çalışması ve çevre düzenlemesi çalışmasıyla böyle bir çalışma gerçekleştirildi, Amos Antik Kenti'nde. 2019 yılında odamızın sponsorluğunda yine aynı kurumların desteğiyle bir yüzey araştırması başlatıldı. 2020 yılında yüzey araştırması kurtarma kazısı ve belediyemizin de desteğiyle çevre düzenlemesinin tadilat şeklinde devam etti. Bildiğiniz üzere geçen yıldan kurtarma kazısında antik mezarlar ortaya çıkarılmıştı. Bu yıl da planlı kazı çalışması başlatıldı ve Amos Antik Kenti'nde kazı çalışmaları ile devam ediyor. Temmuz ayı sonunda başlayan çalışma maalesef yaşadığımız yangın afeti sonucunda ara verilmek zorunda kalmıştı. Çalışmalar tekrar hızlandı. Biz Marmaris'te kültürel mirasımıza sahip çıkmak onları turizme kazandırmak ve bunun da yanında hem doğal hem insani tahribatın engellenmesi hususunda koruma altına alınması konusunda çalışmalara destek veriyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu desteğimize devam edeceğiz. Marmaris'te bir kültür rotası oluşturulması konusunda çalışmalarımız devam ediyor'' dedi.

 

Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

 

Bir 5 kişi, ayakta duran insanlar, ağaç ve açık hava görseli olabilir

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay antik kente yapılan gezi sırasında basın mensuplarına verdiği demeçte "Marmaris tarihi adına çok önemli bir yer, kendi tarihimizi kendi geçmişimizi buradan öğrenip gelecek nesillere de aktaracağız. Kendimizden olmayan faktörler sebebi ile ne yazık ki geç kalındı. Hepimiz Marmaris için çalışıyoruz, kentimizin değerlerini ön planda tutuyoruz. Tek çıkarımız Marmaris'in güzelliklerini ortaya çıkarmak. Bu alanda yapılan kazı çalışmaları için emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.

"İmparatoriçe Athena'nın izlerine rastladık"

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Proje Danışmanı MSKÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Gürbüzer "Bu seneki çalışmalarımızı kentin akropolis noktasında sürdürüyoruz, geçen sene kentin nekropolisinde bir kurtarma kazısı gerçekleştirmiştik. Bu sene de Amos'ta ilk defa sistematik bir kazıya başladık. Bu kazıları Marmaris Müze Müdürlüğü Başkanlığı'nda benim de bilimsel danışmanlığımda yürütüyoruz. Bu çalışmaların ana hedefi kentin akropolis bölgesindeki bir kutsal alan oluşturuyor. Bu üzerinde bulunduğumuz kutsal alan yaptığımız çalışmalar neticesinde büyük bir ihtimalle tanrıça Athena'ya adanmış olmalı. Elde ettiğimiz olgularda onu büyük oranda destekliyor. Yaklaşık bir aydır devam ettiğimiz bu çalışmalar başta Marmaris Belediyesi olmak üzere Marmaris Ticaret Odası'nın ana sponsorluğunda destekleriyle gerçekleştirilmekte. Nekropolis Türkçe karşılığıyla "Ölüler Diyarı" Ölüler Ülkesi, Ölüler Kenti" yani modern tabiriyle mezarlık diye tanımlayabiliriz. Akropolis de aslında kentin yukarı kent en üst taraftaki yerleşime bu savunma tahkimatı içerisindeki ana yerleşim oluşturuyor. Burası hiyerarşik açıdan da değerlendirdiğimizde aslında kentin yönetici ve Kraliyet kesiminin yaşadığı Prestige ve noktayı oluşturuyor. Destekleyen bulgular da olmasına karşın ki bunlar milattan önce altıncı yüzyılda işaret ediyordu ama bu seneki çalışmalarda ki kadar bize çok yoğun verileri olmamıştı. Ancak bu seneki bu noktadaki çalışmalarımız kesin olarak milattan önce 6. yüzyıla kadar giden bir tarih Yani kısacası 2 bin 600 yıllık bir geçmiş olan kentin izlerini bize sunuyor'' şeklinde konuştu.