YAT LİMANI İNŞAATI BİR AN ÖNCE SONA ERMELİ          

Tuesday, 28.03.2023

Geçtiğimiz aylarda Marmaris Yat Limanı’nda başlayan alt yapı yenileme ve çevre düzenleme çalışmaları sezon başlamasına rağmen hala devam edince limanda bulunan esnaftan tepkiler artmaya başladı.

 

Marmaris’in yüzü olarak bilinen Yat Limanı bölgesinde alt yapı yenileme çalışmaları yürüten Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 turizm sezonu öncesi yaptığı bu çalışmalar esnaf tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Ancak sezonun başlamasıyla birlikte çalışmaların hala devam etmesine özellikle yat limanına girişi ve tekne bağlamayı zorlaştırması sebebiyle esnaf tarafından tepkiler büyüyor. Konuyla ilgili olarak konuşan Marmaris Ticaret Odası Başkanı (MTO) S. Mutlu Ayhan şunları kaydetti; “Ocak ayında başlayan ve halen devam eden Marmaris Yat Limanı altyapı yenileme ve çevre düzenleme çalışmalarının oldukça yavaş ilerlemesi ve an itibariyle olan görüntünün inşaatın oldukça uzun bir süre daha devam edeceği izlenimi veriyor olmasından dolayı ciddi derecede endişeliyiz. Konuyla ilgili kaygılarımızı Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün’e ilettik. Büyükşehir Belediye Başkanlığı Fen İşleri Daire Başkanı Deniz Yaşar ile iletişim halindeyiz. Çalışmaların hızlandırılması hususunda talebimizi ilettik. Zemin uygulamasında kullanılacak doğal taşların kısa süre içinde teslim edilmesi ile birlikte döşenmeye başlanacağı bilgisini aldık.

 

 YAT LİMANI TURİZM İÇİN ÖNEMLİ

 

 Marmaris’e gelen turistlerin Yat Limanı bölgesinde uzun saatler geçirdiğini söyleyen MTO Başkanı Ayhan, geçtiğimiz yıllarda yaşanan turizm kaybını telafi etmek için 2023 sezonunun mutlaka en uzun süreyi kullanarak geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Ayhan öyle devam etti; “17 Mart itibariyle turizm sezonumuz başladı. En erken sezon açılışlarından birini gerçekleştirdik. Odamız, Marmaris Belediyesi ve YDA Dalaman Havalimanı ile İngiltere’nin en önemli tur operatörü ve havayolu firmasıyla anlaşma imzalayarak bu yıl uçuşları daha erkene aldık ve ciddi bir bütçeyle bu uçuşların dolması için tanıtım kampanyası yapıyoruz. Her yıl 10’a yakın turizm fuarına katılarak ilçemizi tanıtıyoruz. Binbir emekle getirdiğimiz misafirlerin ilçemizde memnuniyetsizlik yaşamasından endişe ediyoruz. Büyükşehir Belediyemize bir kez daha sesleniyorum, Marmaris’in vitrini konumundaki Yat Limanı’nda devam eden çalışmalar bir an önce tamamlansın. Ortaya güzel bir sonuç çıkacağından şüphemiz yok ancak süreç uzadıkça gerek misafirlerimizde gerek üyelerimizde ciddi bir mağduriyet oluşacak. Projenin hızlandırılarak tamamlanması hususunda MTO olarak her türlü desteği vermeye hazırız.”