MUĞLA ODALARI ORTAK TOPLANTISI YAPILDI

Tuesday, 02.01.2024
Muğla Odaları ve Borsa müşterek toplantısının 37’ncisi bugün Bodrum Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Muğla Valisi İdris Akbıyık, Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya Odamızı temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız S. Mutlu Ayhan, Meclis Başkanımız Zekiye İpci, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Gülce Gündü, İdris Akgül, Özgecan Çetinkaya, Meclis Başkan Yardımcımız Batuhan Özünal ve Genel Sekreterimiz Taşkın Baykara katıldı. 
 
2-047.jpg

 

Muğla Valisi ilin önemine dikkat çekti

Kaymakam Çit’in ardından kürsüye davet edilen Vali İdris Akbıyık, “Muğla’da her şey var. Muğla’da hayat var. Orman var, doğa var, tarım var, kültür var. Tam anlamıyla sanayi var diyemesek de haraketli bir ticari hayatı var. İlimizin spor turizmindeki başarılı ivmesi hızla yükselmeye devam edecek. Sağlık turizmi ilimiz için çok önemli. İlimize gelen turistlerin yarısını İngilizler oluşturuyor ve sağlık hizmetleri noktasında ciddi talepleri var. Gastronomi alanında da oldukça zenginiz. Tarım ürünleri alanında tercih edilen bir bölgeyiz. İhracatta iyiyiz. Kültür turizminde 1000 civarı ören yerine sahibiz. Hem tarihin ön plana çıkartılması hem de turizm açısından oldukça önemli. Odalarımız ve STK’larımız çok kıymetli. Hem bakanlıklar hem de yerel yönetimler nezdinde yatırımlarımız sürüyor. Burada lokomotifimiz özel sektördür. Değerlerimizin hiçbirini bir diğerine feda etmeden çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tarımı da koruyacağız, madeni de koruyacağız. Doğayı da koruyacağız sanayiyi de geliştireceğiz. İlçelerimizin elbette sorunları var. Bahane üretmeden çalışmak istiyoruz. Kimliklerimizi bir tarafa bırakarak, çalışmak için var gücümüzle birlikte mücadele edelim. Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.” ifadelerine yer verdi.

Açılış konuşmalarının ardından, Oda/Borsa temsilcileri söz alarak gündeme ilişkin aktarmak istedikleri sorun ve görüşleri dile getirdiler.

Toplantıda konuşan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, MUTSO olarak sağlık turizmine yönelik yaptıkları çalışmalara yönelik bilgi verdi. Başkan Karakuş şunları kaydetti: “Alternatif turizm çalışmaları kapsamında, 4 mevsim turizme katkı sağlayacak sağlık turizmi, bölgemizde çok büyük bir büyüme kapasitesi sağlayacak. Bu kapsamda çalışmalara ağırlık vermemiz gerektiğini düşünerek odamızda ve üniversitemizde çeşitli toplantılar gerçekleştirdik. Sağlık komitemizin önerisiyle geçtiğimiz ocak ayında Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen sağlık turizmi fuarına katılım sağladık. Muğla’dan işletmelerimizin de yer aldığı fuarda oluşturduğumuz imaj çok değerliydi. Çünkü Valiliğimiz, Odamız, İl Sağlık Müdürlüğümüz ve sağlık tesislerimiz ile sağladığımız bu katılım ile fark yarattığımızı düşünüyorum. Fuardan döndüğümüzde bir değerlendirme yaptık ve bu fuarın bizim için son derece eğitici olduğu kanısına vardık. Kısa ve orta vadeli bir yol haritası çıkarmamız gerektiğini düşündük. İlk etapta bilgilendirme eğitimleri düzenleyerek sağlık turizmi yetki belgeli firma sayımızı arttırmamız gerekiyordu. Bunun için gerekli adımları attık ve şuanda başvuru yapan firma sayımızı ciddi oranda artırmış bulunmaktayız. İkinci aşamada fuarda bağlantı kurduğumuz Avrupa Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Fatih Şenel’i, 2 hafta kadar önce ilimize davet ederek hem bir toplantı gerçekleştirdik hem de sağlık tesislerimizi ve kültür rotalarımızı gezdirdik. Avrupa Türk Seyahat Acenteleri birliği bünyesinde bin 200 adet acente bulunduruyor. Yıllardır, Muğla olarak turizmi geliştirmek için dışarıda acenteler açsak, kendi turumuzu kendimiz satsak gibi düşüncelere sahiptik. Baktık ki bin 200 adet acente bizim bu bölgeye tur satmak için hazır ve bu büyük bir avantaj. Bundan sonraki aşamada bu acente temsilcilerini ilimize davet etmeyi ve burada bir info tur düzenlemeyi hedefliyoruz. Planlarımız doğrultusunda ilerliyor ve önümüzdeki yazdan itibaren sağlık turizmi kapsamında ziyaretçilerimizi misafir etmeyi amaçlıyoruz. Muğla konumu, doğası, kültürü ve tarihi ile eşsiz bir coğrafya. Oldukça başarılı hekimlere ve tesislere de sahibiz. İnsanların sağlık hizmetleri için bu bölgeyi tercih etmemesi için bir neden yok. Bölgemizde ve ülkemizde hem kaliteli hem de Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz sağlık hizmeti almaları mümkün. Bunun için gerekli altyapıya sahibiz. Ancak tanıtım çalışmalarına ağırlık vermemiz ve direk uçuş sayılarımızı arttırmamız gerekiyor. Bu noktada da havayolu şirketleri ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da güçlü bir lobiye ihtiyacımız var.”

Başkan Karakuş konuşmasının sonunda, yeni görev dönemleri nedeniyle Kadın ve Genç Girişimciler Kurul Başkanlarını ve icra komitesi üyelerini tebrik ederek, “İlimizde girişimciliği arttırmak ve farkındalık oluşturmak adına yapacağınız her çalışmaya Muğla Odaları ve Borsa olarak canı gönülden destek olmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyor, başarılı bir görev süresi diliyorum.” dedi.

Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan ilin verilerini ve değerlerini rakamlarla aktardığı konuşmasında, ilin rakamsal verilerini aktararak “Yaklaşan yerel seçimlerin öncesinde, aday isimlerin sorunlarımızı görerek ve bunlara bir çözüm bulma noktasında bir vizyon oluşturmalarını istiyoruz.” dedi. Başkan Ayhan yaptığı konuşmasında turizm sektörünün 2023 yılı rakamlarını değerlendirirken, 2024 yılı turizm sezonu için Odamız üyelerinin talepleri doğrultusunda yoğun çalışmalar yürütüldüğünü ve başarılı bir sezon geçirilmesi için yurt içi ve yurt dışında bulunan paydaş kurumlarla iş birliğinde halinde olduklarını ekledi.