5880 - TORBA YASADA YER ALAN DÜZENLEMELER SEMİNERDE ANLATILDI

Thursday, 23.10.2014

Muğla Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve Muğla Vergi Daire Başkanlığı’nca, “6552 Sayılı Yasa kapsamında, Sosyal Güvenlik ve Vergi Alanında Getirilen Yenilikler ve Avantajlar “ konulu bilgilendirme toplantısı Grand Azur Otel’de yapıldı.

Düzenlenen toplantıya Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız, Muğla Vergi Dairesi Başkanı Hüseyin Bayar, SGK İl Müdürü Necmettin Öz, Gelir İdaresi Eğitim Müdürü Ahmet Arslan, Mükellef Hizmetler Müdür Vekili Zafer Demir, Ortaca SGK Merkezi Müdürü Özkan Arslan ve Mali Müşavirler ve Muhasebeciler katıldı.

 

Torba yasada yer alan düzenlemelerin anlatıldığı seminerin ilk bölümünde Muğla Vergi Dairesi yetkililer tarafından bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair kanunda yapılan değişiklikler anlatıldı.
İkinci bölümde ise SGK İl Müdürü Necmettin Öz ve Ortaca SGK Merkezi Müdürü Özkan Arslan'ın sunumuyla SGK Pirim borçlarının yapılandırılması hakkında bilgiler verdi.
Seminerde şu konuların üzerinde durularak bilgi aktarıldı
* Kapsama giren alacaklı kurumlar; Maliye Bakanlığı, Belediyeler, Büyük Şehir Belediyeleri Su ve Kanalizasyon İşleri
* Kamu alacağı türlerine göre vergi aflarının detayları (Askerlik, seçim, nüfus, trafik, karayolları kaçak geçiş gibi)
* Bir alacağın yapılanması için, kesinleşmiş olması ve 30/04/2014 tarihinden önce ödenmemiş olması gerekmektedir. Dava konusu yapılmış ise kararın verilmiş, sonuçlanmış olması gerekir.
* Borçlu olunan her vergi dairesi itibariyle ayrı ayrı başvuruda bulunmak gereklidir. Başvuru esnasında dava açılmayacağı, açılmış davadan vazgeçileceği belirtilir.
* Birikmiş gecikme faizlerinde verginin kendisini ödeyerek, zammı ödemeyerek, taksitlendirme yapılabiliyor.
* Kanuna göre mavi kartlı vatandaşlar istekleri üzere bayanlar ve erkekler 11/09/2014 tarihi itibariyle yurtdışı borçlanması yapabiliyorlar. Erkekler için çalışmış olması gerekiyor, bayanların sadece yurtdışında bulunması yeterli oluyor.
* Yer altında çalışanların emeklilik yaşı 55'den 50'ye indirildi.
* Doğum borçlanmasında; önceden sigorta tescili olması gerekiyordu bu yasayla bu uygulama değişti. 2 çocukla sınırlama yapılan uygulama 3 çocuk olarak değişti. Tüp bebek hakkı da 2 den 3'e çıkarılmıştır. 
* Genel Sağlık Sigortası yapılandırması ile TC. vatandaşı olanların 01/01/2012 tarihinden sonra sosyal güvencesi olmayanların, GSS kapsamına alınmıştır. Bunun için 01/01/2012 tarihinden sonra Kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma Vakıflarında Gelir Testi için müracaat yapmaları gerekmektedir.


ppt

Dosya Adı İndir

BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASINA DAİR 6552 SAYILI KANUN SUNUMU
pdf

Dosya Adı İndir

BROÇLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI BROŞÜR
pdf

Dosya Adı İndir

BORÇLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI BROŞÜRÜ