Değerli Üyelerimiz;

Şahsım ve Marmaris Ticaret Odası adına hepinize sağlık ve başarılar dilerim.

Öncelikle, ülkemizin bekasını korumak amacıyla sürdürdüğü mücadelede yaşamını kaybeden şehitlerimize rahmet, ailelerine sabır, Türk Silahlı Kuvvetlerimize başarılar diliyoruz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve tüm Gazi ve şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.

Son yıllarda ülkemizde yaşanan finansal dalgalanmalar ve ülkemizin güvenliğine yöneltilmiş terörist eylemler ekonomimizde de gerilmelere yol açmıştır. Cari açığımız 33.1 milyar dolardan 47.1 milyar dolara çıkmış; bunu fonlamak için yeterli dövizi bulunmuştur. Ancak ülke olarak tüm sektörlerde tedbiri elden bırakmadan hareket etmeli, geleceğimizi uzun ve kısa vadeli stratejilerle yönetmeliyiz. Ülkemize kalıcı olarak gelen döviz hem toplamda düşmüş hem de  fabrika/makina yatırımından daha çok gayrimenkul alımı için gelmiştir. Tüm bunların neticesinde kısa vadede döviz kurunda oynaklık kaçınılmaz gözükmektedir. Sonuç olarak yılın ilk yarısında sağlanan yüksek büyüme ekonomide moralleri artırdı. Öte yandan temkinli duruşu elden bırakmamak gerekiyor. Zira büyümenin yanı sıra riskler de artıyor. Çift haneye ulaşan enflasyon ve işsizlik, artan cari açık ve bütçe açığı, düşmeyen faizler önemli kırılganlık unsurları olmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönemde hem bu riskleri kontrol altında tutup hem de olumlu performansı devam ettirmek için ekonominin yapısal dönüşümünü hızlandırmalı, kapsamlı reform gündemini hayata geçirmeliyiz.

Turizm sektörüne, Dünya geneline bakıldığında, her bir turizm destinasyonunun gelen misafirlerine sunduğu farklı beğeni ve öncelikleri bulunmakta ve bu farklılıklar sürdürülebilir turizm öğelerinin temel taşlarını oluşturmaktadır. Yarımadamız, hem tarihsel dokusu, hem kültürel zenginlikleri hem de doğal güzellikleri ile beraber bir marka şehir olmayı fazlası ile hak etmektedir. Bir marka şehir olmanın bir temel esasında, tüm bu doğal zenginlikler ve kültürel miraslar ile beraber modernizimi en iyi şekilde yoğurabilmektedir. Çünkü modernizm gerek sosyal ve kültürel yaşamda gerekse bir kentin dokusunun oluşmasında gereklilik iken; yanlış kullanılması tüm kent dokusuna zarar verebilecek ve bizi öne çıkaran ve farklılıklarımız olan diğer zenginliklerimizi de görünmez kılacak riskler içermektedir.

Daha önceden de belirttiğimiz gibi “Küresel Düşün Yöresel Hareket Et” sloganını eyleme dönüştürerek kültürel ve yöresel değerlerimize sahip çıkmalı ve markalaşma sürecinde bu ilke göz önünde tutulmalıdır. Odamız, bu süreçte, Marmaris’imize değer katabilmek amacıyla, yöresel değerlerimizi, kültürümüzü ve markalarımızı yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda tanıtmakta; Marmaris Destinasyonunu öne çıkarmak için elimizden gelen tüm çaba ve gayreti göstermekteyiz. Gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Apiterapi ve Arı Ürünleri Sempozyumu, Gastronomi Şenliği, Marmaris Çam Balı Şenliği kendi alanlarında birer marka haline gelmiş ve uluslararası ve ulusal alanda takdir toplamıştır. 

Göreve geldiğimiz günden bu yana gerek bölgemizin ticari hayatına katkı sağlamak, gerek üyelerimize verilen hizmetlerde mükemmeli yakalayarak Avrupa Oda ve Borsaları standardında hizmet vermek; amacıyla TOBB tarafından standarde edilen Akreditasyon Sistemine dahil olmuş, 2017 yılında gerçekleştirilen denetimler neticesinde “A Kalite Oda” olarak beş yıldızlı hizmet anlayışımız tescillenmiştir. Odamız, Türkiye’de yer alan 365 oda-borsa içerisinde ilk 65 oda arasında yer almaktayız. 

Geniş çaplı hizmet, uzun vadeye yayılmış başarı ve sürdürülebilirlik anlayışı içerisinde Marmaris’in hizmet kalitesini artıracağına inandığımız “Sürekli Eğitim Merkezi” kurulması hususunda çalışmalarımız devam etmektedir. Umarız en kısa zamanda size bu projemizin de müjdesini vereceğiz. 

Yine, kültür ve tarih turizminde yer alan destinasyonlar arasında marka olmak amacıyla ortaya koyduğumuz Amos Antik Kenti ve Kameriye Kilisesi projelerimizde ilerleme kaydetmiş bulunmaktayız. Amos Antik Kenti’nin tiyatrosunun restorasyonu için kalkınma ajansı desteğine başvurulmuştur. Kameriye Kilisesi restorasyonu için de gerekli kurum ve STKlar ile ortak çalışma grubu oluşturulmuştur.

Dalış turizmine katkı verebilmek amacıyla ürettiğimiz yapay resif projesi için batırılması planlanan ilk savaş tankı olan tankın doğaya zarar vermemesi için teknik bakım va analizleri yapılmıştır. Marmaris Çevreciler Derneği ve Marmaris Dalış Merkezleri Derneği, Muğla Sıtkı Koçma Üniversitesi ile yapılan ortak çalışmalar neticesinde tankın doğaya zarar vermeden batırılmasını sağlayacak yol belirlenmiş, bilimsel komiteden rapor alınmış ve Bakanlığımıza yapılan başvurumuza olumlu yanıt gelmiştir. 

Üyelerinin menfaatini her daim ilk sıraya koyan Odamız, gerek Odalar Borsalar Birliği, gerekse Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’na ilgili konularda ivedi bir şekilde görüş bildirmektedir. Ortak giderlerimiz olan kargo, akaryakıt ve teknoloji ürün ve hizmetlerinde siz üyelerimiz için indirim anlaşmaları imzalanmıştır. Kuruluş maliyetleri 1/3 oranında düşürülmüş, online hizmet ve evrak imkanı sağlanmıştır. Çok yakında zamanda şirket defter tasdikleri de Odamızdan yapılabilecektir.

Değerli üyelerimiz, yeni bir sezonun arifesindeyiz.  Her ne kadar genel turist giriş tabloları iç açıcı gözükse de temkinli olmanızı rica eder, bu süreci hep birlikte dayanışma içerisinde geçirmeyi umut ederim.

Saygılarımla;

Mehmet BAYSAL

Yönetim Kurulu Başkanı