Değerli Üyemiz,

Yaklaşık 11 aydır tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınını sona erdirmek amacıyla, gerekli aşının bulunması ve tüm dünyada hızla uygulanmaya başlanması ile yaklaşan turizm sezonu öncesi 2020 yılına göre daha iyi bir sezonun geçeceğine dair üyelerimizde beklentilerin artmasına sebep olmuştur. 2021 yaz sezonu öncesi tur operatörleri ve havayolu şirketleri ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde önümüzdeki turizm sezonunda ilçemize yoğun bir talep olacağını öngörmekteyiz. Tüm Avrupa ülkelerinde aşılama sürecinin hızla ilerliyor olması potansiyel turistlerin erken tatil rezervasyonu yapmalarına neden olmaktadır. 

Geçtiğimiz turizm sezonunu hem süre hem de turist sayısı olarak önceki yılların %70 altında kapatan ilçemiz buna rağmen özellikle keşfedilmemiş köyleri ve deniz turizmiyle rakip destinasyonlar arasında öne çıkmayı başarmıştır. Mevcut tatil rezervasyonları 2021 yazında da “Dünya’nın İncisi” Marmaris’in, artan döviz kurlarının da etkisiyle, en gözde tatil merkezlerinden biri olacağını göstermektedir. Son günlerde gerek konaklama gerek yat sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizden almış olduğumuz taleplerde tatil planı yapan turistlerin kendi ülkelerinde aşılandıklarını belirttikleri, ülkemizdeki aşılama çalışmalarını sorduklarını ve gidecekleri tesis veya teknelerde çalışan personelin aşı olup olmadığını sorguladıklarını öğrenmiş bulunuyoruz. 

Getirisinin neredeyse tamamı ülkemizde kalan en önemli sektör olarak tabir edilen turizm sektörü ilçemiz ekonomisinin lokomotifi konumundadır. Son yıllarda üst üste yaşadığımız krizlerin olumsuz etkisini hızlıca bertaraf etmek ve rakip ülkelerin önüne geçerek turizm sektörünü daha da ileriye taşıyabilmek adına, üyelerimizden gelen yoğun talepler doğrultusunda turizm sektöründe istihdam edilen personelin aşılamada öncelikli olması için gerekli temnasları kurarak taleplerimizi ilettik.  Bu taleplerimizin yaz sezonu yaklaşırken süreç içerisinde olumlu sonuçlanacağına inanıyoruz. MTO olarak 2021 yılını kaybetmemek ve geçtiğimiz yılın telafi şansını yakalayabilmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. 

 

Saygılarımla, 

 

   S. Mutlu AYHAN

 Yönetim Kurulu Başkanı    

 

 

 BAŞKAN'IN DİĞER YAZILARI

HEDEFİMİZ BAŞARILI BİR 2021 SEZONU - 31 ARALIK 2020

DİJİTAL ÇAĞA HAZIRIZ - 16 ARALIK 2020

GELİŞMELER UMUT VERİCİ - 01 ARALIK 2020

2021 TURİZM SEZONU İÇİN HEYECANLIYIZ - 05 EYLÜL 2020

TURİZM SEKTÖRÜ İÇİN TALEPLERİMİZİ İLETTİK - 20 NİSAN 2020

 SALGININ ETKİLERİNİ ÖNLEMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ-17 MART 2020

THOMAS COOK ŞİRKETİ İFLAS ETTİ-23 EYLÜL 2019

MARMARİS İÇİN ÇALIŞACAĞIZ-22 MAYIS 2019