DEĞERLİ ÜYELERİMİZ,

BU YIL 8. YILIMIZI DOLDURUYORUZ. BU YIL İLK GÜNKÜ HEYECANIMIZ VE BİRİKTİRDİĞİMİZ DENEYİMLERİMİZLE DAHA DA BAŞARILIYIZ. ÇOK EMEK VERMENİN KARŞILIĞINI BEĞENİ VE DESTEKLE ALMANIN HAKLI GURURUNU, MUTLULUĞUNU VE SORUMLULUĞUNU TAŞIYORUZ.

MARMARİS TİCARET ODASI, YERİNDE SAYARAK DEĞİL, ÜLKEYE, MEMLEKETE, ÜYEYE FAYDA SAĞLAMAK, FARKINDALIK YARATMAK İÇİN DİNLENMEDEN ÇALIŞARAK BAŞARILI OLMUŞ BİR KURUMDUR.

BİLİMSEL VERİLER IŞIĞINDA, FİKİRLERİMİZİ SÜZGEÇTEN GEÇİRİP ÜYELERİMİZE VE ÜLKEMİZE FAYDALI OLACAK PROJELERİ YÜRÜRLÜĞE KOYDUK VE BAŞARDIK.

DURMADAN, YORULMADAN, ARAŞTIRIP ANALİZ EDEREK, AKINTIYA KÜREK ÇEKMEDEN ÇALIŞTIK VE ÇALIŞMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ. YİNE OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ MEMLEKET VE ÜYE MENFAATLERİNİ KORUYARAK ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ.

GÜVENİNİZE LAYIK OLMAK İÇİN GECE GÜNDÜZ ELİMİZDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞTIĞIMIZDAN EMİN OLABİLİRSİNİZ.

ÜLKE EKONOMİSİ VE SOSYAL YAPISININ, ÜLKE GENELİNDE SEYRİ GERÇEK ANLAMDA SIKINTILI BİR SÜREÇTEN GEÇMEKTEDİR. DEVLET BİRÇOK RAHATLAMA ADIMLARI ATMAKTA; ANCAK BUNLARIN YETERSİZ OLUŞU PİYASALARI İŞ YAPAMAZ DURUMA SOKMAKTADIR. ÇÜNKÜ ÖNGÖRÜ OLMADAN YATIRIMCI BULUNAMAZ.

GENEL YAPIYA BAKTIĞIMIZDA DÜNYA’DA DA YAŞANAN SIKINTILARIN DEVAM ETMEKTE OLDUĞUNU; AMERİKA EKONOMİK DAR BOĞAZI ATLATMIŞ GÖRÜNÜRKEN, TRUMPLA YENİ DÖNEMDE SOSYAL ALANDA IRKÇILIK BAZLI SIKINTILAR GÜNDEME OTURMUŞ DURUMDADIR.

AVRUPA’DA İNGİLTERE’NİN AVRUPA BİRLİĞİNDEN AYRILIŞI, AB’DE ŞOK ETKİSİ YARATMIŞ; ANCAK AB EKONOMİSİ 0,5 GİBİ DE OLSA BÜYÜME ENDEKSİ GÖSTERMİŞTİR. BUNA RAĞMEN YUNANİSTAN VE DİĞER ÜYELERİN EKONOMİK VERİLERİ ÇOK DA İÇ AÇICI GÖZÜKMEMEKTEDİR.

TÜM BU GELİŞMELER BİLDİĞİMİZ DÜNYANIN HIZLA DEĞİŞMEKTE OLDUĞUNU VE YENİ BİR SİSTEMİK DÖNÜŞÜMÜN SANCILARINI YAŞADIĞIMIZI ORTAYA KOYMAKTADIR.

TÜRKİYE OLARAK BİZ DE JEOPOLİTİK KONUMUMUZUN ÖNEMİ TEMELİNDE, PKK, FETÖ, İŞİD, SURİYE, RUSYA KRİZLERİNİN YARATTIĞI KARMAŞANIN İÇİNDE; HEM ÜLKENİN EKONOMİK DİNAMİKLERİNİ AYAKTA TUTMAYA ÇALIŞIYOR HEM DE BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ VE İÇ BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ KORUYUP SAĞLAMLAŞTIRMAYA ÇABALIYORUZ. TEMELDE ÜLKENİN DİRLİK VE DÜZENİNİ BOZMADAN TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ SONSUZA TAŞIMA GAYRETİNDEYİZ.

BUGÜNE KADAR BU ÜLKENİN İNSANLARI BUNU FAZLASIYLA BAŞARDI. DÜNYANIN GENELİNE BAKIN LÜTFEN. BU KADAR BADİREYİ, KRİZİ, KARMAŞAYI ATLATIP HALEN AYAKTA DURAN BEKASINI KORUYAN BAŞKA BİR ÜLKE VAR MI? BU ÜLKENİN FEDAKAR, UMUTLU VE ÇALIŞKAN İNSANLARI HİÇBİR ŞEKİLDE DIŞ MİHRAKLARIN BEKLENTİSİNİ KARŞILAMAZ.

ÜLKE OLARAK ZORLAYICI VE YIPRATICI BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ. BİLİMSEL VERİLERİ DİKKATE ALIP UMUDUMUZU YİTİRMEDEN ÇALIŞMAYA DEVAM ETMELİYİZ.

SİZLERLE, ÜLKENİN EKONOMİK DURUMUNU NET BİR ŞEKİLDE SUNMAK ADINA “PROTESTO EDİLEN SENETLER” İLE İLGİLİ VERİLERİ PAYLAŞMAK İSTERİM. EKONOMİST ALAATTİN AKTAŞ TARAFINDAN HAZIRLANAN ÇALIŞMAYA GÖRE; “PROTESTO EDİLEN SENET SAYISI NEREDEYSE YATAY SEYREDERKEN, SENET TUTARININ HIZLA ARTIYOR OLMASI YALNIZCA SON ÜÇ YILA VE BU ÜÇ YILIN OCAK AYLARINA ÖZGÜ BİR DURUM DEĞİL. 2011’DEN BU YANA OLAN DURUMA BAKTIĞIMIZDA PROTESTO EDİLEN SENETLERİN ORTALAMA TUTARININ ÖZELLİKLE 2013’TEN SONRA HIZLA TIRMANDIĞI DİKKAT ÇEKİYOR.

PROTESTO EDİLEN SENETLERİN YILLIK ORTALAMA TUTARI 2013 YILINDA 6 BİN 900 LİRA DOLAYINDAYKEN, TUTAR 2016’DA YAKLAŞIK 12 BİN 100 LİRAYI BULDU. BU YILIN OCAK AYINDAKİ DÜZEY İSE YAKLAŞIK 15 BİN 400 LİRA.

EKONOMİDE ÇARKLAR NE KADAR YAVAŞ DÖNERSE VE HATTA DÖNMESİ NEREDEYSE TÜMÜYLE DURURSA, DOĞALDIR Kİ BU DURUM ÖDEMELERİN AKSAMASINA, SENET PROTESTOLARININ ARTMASINA YOL AÇIYOR. TÜRKİYE EKONOMİSİNİN GEÇEN YIL NE KADAR BÜYÜDÜĞÜNÜ HENÜZ BİLMİYORUZ AMA ORAN %2’NİN ÇOK AZ ÜSTÜNDE GERÇEKLEŞECEK GİBİ. BU DA SENET PROTESTOLARININ ORTALAMA TUTARINA FENA HALDE YANSIMIŞ DURUMDA. KALDI Kİ EKONOMİDE GEÇEN YILIN YAŞANAN DURGUNLUĞUN ÖYLE TAKVİM YILI DEĞİŞTİ DİYE BİR ANDA ATLATILMASI DA SÖZ KONUSU DEĞİL. ÖRNEK Mİ, İŞTE BU YILIN OCAK AYINDAKİ PROTESTOLARIN DÜZEYİ!”

DAHA ÖNCE DE DEFALARCA BELİRTTİĞİMİZ GİBİ, KÜRESEL GÜÇLER TÜRKİYE EKONOMİSİNE, EKONOMİK AMBARGOYU ÖNCE TURİZM SEKTÖRÜ ÜZERİNDEN UYGULAMIŞLARDIR. EKONOMİNİN VE İSTİHDAMIN EN ÖNEMLİ KALEMLERİNDEN OLAN TURİZM İLE DAHA DERİNDEN BİR KARMAŞA YARATMA PLANLARI ÜLKEMİZ ÜZERİNDE OYNANAN TEHDİTKAR BİR OYUNDUR.

BU SÜRECİ BAŞARIYLA ATLATMAK İÇİN ÜLKEMİZ ACİLEN, YARGI, EĞİTİM, SOSYAL KALKINMA VE EKONOMİ SİSTEMLERİNİ DAHA BİLİMSEL YAKLAŞIMLARLA GÖZDEN GEÇİRMELİDİR.

ÜLKEMİZİN EKONOMİK YAPISI BÖYLEYKEN YERELDE DE SÜREÇ AYNI SARSINTILARLA İŞLEMEKTE.

MARMARİS’TE %85’LİK PAY İLE TURİZM GELİR GETİREN BAŞAT SEKTÖRDÜR. YAŞANAN İÇSEL VE DIŞSAL SIKINTILAR PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI TURİZM SEKTÖRÜNÜ DARMADAĞIN ETMİŞTİR. İŞLETMELERİMİZ SIKINTI İÇİNDEDİR.

PEKİ MARMARİS TİCARET ODASI BU KONUDA NELER YAPMAKTA, NE GİBİ ÇÖZÜMLER ÜRETMEKTE?

EKONOMİK VE SOSYAL ANLAMDA TÜM ÜYELERİN FAYDALANABİLECEĞİ DESTEK VE ÖNERİLER EN YETKİLİ KURUMLARA BİLDİRİLMEKLE KALMAYIP TOBB 9. ŞURA TOPLANTISINDA BAŞBAKANIMIZA VE YETKİLİ BAKANLIKLARIMIZA, TÜM MUĞLA’NIN SORUNLARINI ANLATIP YAZILI OLARAK DA SUNULMUŞTUR. BİRÇOK KONUDA SONUÇLAR ALINDI VE ALINMAYA DA DEVAM EDİYOR. BANKALARLA YAPILAN NEFES KREDİSİNİN YANINDA DİĞER BANKALARLA DA SÖZLEŞMELER İMZALANARAK ÜYELERE DESTEK İMKANLARI YARATILDI.

PETROL İSTASYONLARI İLE ÜYELERİMİZE ÖZEL YAPTIĞIMIZ İNDİRİM ANLAŞMALARI SAYESİNDE BİR YILLIK PETROL MASRAFLARINIZDA SAĞLANAN İNDİRİM YAKLAŞIK BİR YILLIK ÜYE AİDATINIZI KARŞILAMAKTA.

YENİ KAYIT VE BELGE ÜCRETLERİNDE İNDİRİME GİDİLDİ. ODAMIZA GELMEDEN HİZMET ALABİLMENİZ İÇİN ONLINE HİZMET SİSTEMİ KURULDU.

HİÇBİR ÜCRET ALMADAN SİZLERİN HİZMETİNE SUNDUĞUMUZ EĞİTİMLERİMİZ İLE TOBB NEZDİNDE TAKDİRLE KARŞILANDIK. YARDIMCI SEKTÖR RAPORLARIMIZ VE KOSGEB HİZMETLERİMİZ İLE SİZLERE KALİTELİ BİR DANIŞMANLIK SUNMAYA ÇALIŞTIK.

TÜM BUNLARA EK OLARAK AŞAĞIDA SAYDIĞIMIZ 13 MADDEDE BAKANLIKLAR VE İLGİLİ MERCİLERE YAPTIĞIMIZ BAŞVURU VE RAPORLAMALAR İLE SAĞLADIĞIMIZ DESTEKLER YER ALMAKTADIR. TÜM BU ÇALIŞMALARIN ODAMIZ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN ETKİN BİR LOBİ SONUCUNDA ORTAYA ÇIKTIĞINI BELİRTMEK İSTERİZ. TOBB İLE BU ALANLARDA YAPTIĞIMIZ UZUN RAPORLAMA VE ÇALIŞMALARIN NETİCESİNDE TALEP VE ÖNERİLERİMİZ TOBB TARAFINDAN İLGİLİ BAKANLIKLARA İLETİLMİŞ VE AŞAĞIDAKİ SONUÇLAR ALINMIŞTIR.

1.      TİCARET SİCİLİ İŞLEMLERİNE İLİŞKİN HARÇLAR ODAMIZ TARAFINDAN TAHSİL EDİLEBİLECEKTİR.

2.      ODA KAYIT ÜCRETLERİ, ASGARİ ÜCRET BRÜTÜNÜN İLE SINIRLANDIRILARAK 550TL’DEN 265 TL’YE DÜŞÜRÜLDÜ.

3.      SIKINTILI SEKTÖRLERDE SGK PİRİM ÖDEMELERİNİN ERTELENMESİ YÖNÜNDE BULUNDUĞUMUZ TALEP İLE ARALIK 2016 VE OCAK-ŞUBAT 2017 AYLARINDA ÖDENMESİ GEREKEN SGK PRİMLERİ FAİZSİZ OLARAK EKİM-KASIM-ARALIK 2017’YE ÖTELENMİŞTİR.

4.      HAZİRAN 2016’YA KADAR OLAN VERGİ, PİRİM, ODA AİDAT BORÇLARI YAPILANDIRILDI.

5.      GEÇMİŞTEKİ SIKINTILARINDAN DOLAYI BUGÜN ZORLUK YAŞAYAN ÜYELERİMİZE SİCİL AFFI ÇIKARILDI. KARŞILIKSIZ ÇEK, PROTESTOLU SENET, KREDİ VE KREDİ KARTI BORCU OLANLAR BU BORÇLARINI 6 AY İÇERİSİNDE ÖDERLERSE YA DA YENİDEN YAPILANDIRIRSA GEÇMİŞE YÖNELİK OLUMSUZ SİCİL KAYITLARI DİKKATE ALINMAYACAK.

6.      ÜYELERİMİZE NEFES KREDİ İLE ANLAŞMALI BANKALARDA YILLIK %9,90 FAİZLE 50.000TL LİMİTLİ KREDİ İMKANI SAĞLADIK.

7.      İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMININ ARTIRILARAK İLE İSTİHDAM İÇİN TEŞVİKİN ARTIRILMASINI SAĞLADIK. İŞBAŞI EĞİTİMİ ESNASINDA FİRMA ,5’LİK SGK İŞVEREN PRİMİNİ ÖDEMEDİĞİ GİBİ, KURSİYERE VERİLEN GÜNLÜK 50TL İLE ASGARİ ÜCRET KARŞILANMIŞ OLUYOR.

8.      5544 SAYILI YASA İLE TEHLİKELİ VE AZ TEHLİKELİ 48 MESLEKTE ZORUNLU HALE GELEN MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ KAPSAMINDA ODAMIZ TOBB MEYBEM A.Ş İŞBİRLİĞİNDE SINAVLAR DÜZENLENDİ. İLK AŞAMADA 100’E YAKIN ÇALIŞAN SINAVA KATILDI. VERİLEN DESTEKLE; MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNE SAHİP PERSONEL ÇALIŞTIRAN FİRMALAR 54 AY; KENDİ ÇALIŞANINA BELGE ALDIRAN FİRMALAR DA 12 AY SGK İŞVEREN PRİMİNİ ÖDEMİYOR.

9.      ŞİRKET TASFİYE SÜRELERİ BİR YILDAN ALTI AYA; MALİYETLER İSE %21 ORANINDA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR.

10.  TİCARET SİCİLİ İŞLEMLERİNE İLİŞKİN HARÇLAR ODAMIZ TARAFINDAN TAHSİL EDİLEBİLECEKTİR.

11.  HİSSE DEVRİNDE YENİ DÜZENLEME YAPILARAK 1.000.000 TL PAYIN DEVRİNDE %96 MALİYET İNDİRİMİ SAĞLANARAK; HİSSE DEVRİ İÇİN BELİRLENEN 13.000 TL’LİK MALİYET 460 TL’YE DÜŞÜRÜLDÜ

12.  TÜRKİYE TİCARET SİCİLİ GAZETESİ KURULUŞ İLAN ÜCRETLERİNDE İNDİRİM UYGULANMAYA BAŞLANDI.

13.  TİCARİ DEFTER TASDİKİNDE HARÇ İSTİSNASI GETİRİLDİ.

14.  ŞİRKET SÖZLEŞMELERİNDEKİ İMZALARIN TASDİKİ İÇİN NOTERE GİTME ZORUNLULUĞU KALDIRILDI; ARTIK TİCARET SİCİL MÜDÜRLÜĞÜNCE ŞİRKET SÖZLEŞMESİ İMZA TASDİKİ YAPILABİLMEKTE.

 

ODAMIZ BU YIL 2016’IN SONUNDA İNGİLTERE FUARINDA, İLÇEMİZİN İNGİLİZ TURİZM DESTİNASYONLARI ARASINDAKİ YERİNİ KORUMASI AMACIYLA ETKİLİ TANITIM VE GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.

YÖRENİN DİNAMİKLERİNİ HAREKETE GEÇİRMEK İÇİN SOSYAL VE KÜLTÜREL TÜM ÇALIŞMALARA HIZ KESMEDEN DEVAM ETMEKTEDİR. TABİ Kİ SIKINTILI GEÇEN BU SÜREÇTE BİZ TÜM ÇABALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ. GERÇEKLERİ GÖZ ARDI ETMEDEN ANCAK UMUDUMUZU DA YİTİRMEDEN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

OLUMLUDAN ÇOK OLUMSUZ VE SARSICI GELİŞMELERE SAHNE OLAN BU SÜREÇTE HER ŞEYE RAĞMEN MORALLERİ YÜKSEK TUTMAK VE GELECEĞE UMUTLA BAKMAK EN ZORLU SINAVIMIZ OLMUŞTUR.

HER ŞEYİN HIZLA DEĞİŞTİĞİ VE BAŞKALAŞTIĞI BU DÖNEMDE SİYASETTE VE ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE SAĞDUYUNUN, DEMOKRASİNİN, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VE İNSAN HAKLARININ ÖNDE OLMASI DÜNYAMIZIN GELECEĞİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR. ÜLKEMİZİN BİRAN ÖNCE SAKİNLEŞİP, NORMALLEŞİP YAPISAL REFORMLARINA GERİ DÖNMELİDİR.

2017 YILININ SAYGILI VE VERİMLİ BİR REKABET ORTAMINDA TÜM İŞ DÜNYASINA HUZUR, BAŞARI VE KAZANÇ GETİRMESİNİ DİLER SAYGILARIMI SUNARIM.

MEHMET BAYSAL

 

YÖNETİM KURULU BAŞKANI