Kıymetli Üyelerimiz,

Ekonomisinin neredeyse tamamı turizme dayalı olan “Dünya’nın İncisi” Marmaris’in iş camiası olarak yeni bir turizm sezonuna daha başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Pandemi kısıtlamaları, orman yangınları, Rusya-Ukrayna arasında devam eden savaş ilçemiz ekonomisini derinden etkilerken, an itibariyle içinde bulunduğumuz zorlu ekonomik şartlara bir de yüzyılın en büyük felaketi olan deprem afetinin eklenmesi süreci daha da zorlaştırdı. Depremde kaybettiğimiz yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabırlar dilerim.

Deprem demişken; Marmaris’te turizmin başlangıcı sayılabilecek ilk hareketin 1957 depremi sonrası devletin inşa ettiği ve 1963 yılında teslim edilen 2 katlı, bahçeli müstakil konutlarda yapılan ev pansiyonculuğu ve hemen hemen aynı zamanda Hürriyet Teknesi ile başlayan ilk mavi yolculuk bugün 2 milyona yakın turist ağırlayan Marmaris’te turizmin atası olarak sayılabilecek ilkler olarak kayda geçmiştir. Yine 60’lı yılların ortalarından itibaren faaliyete başlayan Lidya ve Martı Otelleri ile Turban Tatil Köyü gibi tesisler ülkemizin ilk nitelikli resort tesisleri olarak dünyaca ünlü isimleri, hatta kral ve kraliçeleri dahi Marmaris’e çekmeyi başarmıştır. 

Bugüne bakacak olursak eğer Marmaris turizm tarihindeki en erken sezon açılışlarından birini gerçekleştirmiş ve ilk misafirlerini 17 Mart 2023 tarihi itibariyle ağırlamaya başlamıştır. Son yıllarda ciddi bir tanıtım atağına kalkan ilçemiz için özellikle yurt dışında yapılan tanıtım çalışmaları meyvesini vermiş ve bu yıl rekor sayıda turist beklentisini yaratmıştır. 1981 yılında hizmete giren Dalaman Havalimanı tarihinde şimdiye dek gerçekleşen en yüksek yabancı yolcu girişi 2019 yılında 1 milyon 698 bin kişi iken, bu yıl 2 milyon civarında koltuk arzedilmiş olup yıl sonu itibariyle 1 milyon 800 bin yolcunun giriş yapacağı öngörülmektedir. Bu rakama deniz ve kara yolu ile seyahat eden ziyaretçiler de eklenince turist sayısında şimdiye kadarki en yüksek rakama ulaşacağımız ümidi kaçınılmazdır.

Lakin ilçemizde geçtiğimiz aylarda başlayan altyapı çalışmalarının hala devam ediyor olması ve ülke ekonomisinde yaşanan yüksek enflasyon turizmcinin en büyük endişesi olarak göze çapmaktadır. Hammadde fiyatlarındaki önlenemez artış ciddi bir maliyet ve fiyatlama sorunu olarak turizmcinin karşısında durmaktadır. Maliyetlerdeki artış oranının döviz kurlarına yansımaması nedeniyle artık maalesef turist de enflasyondan etkilenmektedir. Geçtiğimiz yıllara oranla özellikle yiyecek-içecek fiyatlarının ikiye katlamış olması sebebiyle turist de pahalılıktan şikayet eder konuma gelmiştir. Geçtiğimiz yıllarda Rus uçağının düşürülmesi, 15 Temmuz hain darbe girişimi gibi nedenlerle de turizmde sıkıntılı süreçler atlatmıştık ancak ilk kez pahalılık sebebiyle turist kaybetme riski olan bir dönemden geçiyoruz. Ürün fiyatı belirleme konusunda tüm sektörlere büyük sorumluluk düştüğünü ifade etmek isterim. Önümüzdeki yıllarda turizm sektörünün sekteye uğramaması ve sürdürülebilirliğin devamı hususunda özel sektörün inisiyatif alması maalesef gereklidir. Bununla birlikte de turizm sektörüne sağlanacak kamu kaynaklı destekler ile birlikte sektörümüzde yaşanacak kalkınma oldukça mümkün görünmektedir.

Dünyanın en gözde tatil seçeneklerinden biri olan Marmaris’imizde bulunan tüm işletmelerimize bu vesileyle de hayırlı sezonlar dilerim.


S. Mutlu AYHAN 

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 BAŞKAN'IN DİĞER YAZILARI

2023 SEZONU İÇİN HIZLA ÇALIŞIYORUZ

YENİ DÖNEMİMİZ HAYIRLI OLSUN

HEDEFİMİZ BAŞARILI BİR 2021 SEZONU 

DİJİTAL ÇAĞA HAZIRIZ 

GELİŞMELER UMUT VERİCİ 

2021 TURİZM SEZONU İÇİN HEYECANLIYIZ 

TURİZM SEKTÖRÜ İÇİN TALEPLERİMİZİ İLETTİK 

 SALGININ ETKİLERİNİ ÖNLEMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

THOMAS COOK ŞİRKETİ İFLAS ETTİ

MARMARİS İÇİN ÇALIŞACAĞIZ