Marmaris Ticaret Odası 5. kültür yayını "Karya'dan Cumhuriyete Marmaris" isimli çalışmamız yaklaşık bir yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Üç bölümden oluşan yayınımızın hazırlanması sürecinde Hüseyin Süer, Mehmet Baysal, Nuran Esin, Eylem Miray Apak, Hüseyin Engür, Mukbil Gülkokan, Rıfat Kalakoğlu , Selçuk Soytürk ve editör olarak Mehmet Emin Berber katkı koymuştur. Yayınımızın ilk bölümü tarihsel kronolojiyi izleyebilmek adına Karya dönemi ile başlatılmıştır. Bu bölümde Karya coğrafyası, yönetim anlayışı, giyimi ve estetiği yanında Karya dönemi Marmaris'i ve yöremizin kapsadığı antik kentlere yer verilmiştir. Bölüm literatürde Karya ile sonlandırılarak bölge hakkında araştırma yapmak isteyenlere özet bir kaynak sunulmuştur.
Yayınımızın ikinci bölümünde Osmanlı döneminde Marmaris ele alınmış, efe ve efe kültürü hakkında bilgi aktarılmıştır. Marmaris'in cumhuriyete katkısı, Atatürk'ün Marmaris'e gelişi ve Marmaris'i Kuvay-i Milliye hareketlerindeki yeri irdelenmiştir.

Üçüncü bölümümüzde ise Muğla Üniversitesi Tarih Bölümü Yüksek Lisans Tezi olarak Selçuk Soytürk tarafından hazırlanan "Marmaris Şer'iyye Sicillerine Göre H. 1303-1329/M. 1885-1911 Tarihleri Arasında Marmaris'te Sosyo-Ekonomik Hayat" isimli tez çalışması yer almaktadır. Bu bölümde Marmaris'in 1885-1911 yılları arasındaki yönetim anlayışı, yöneticileri, kültürü ve ticari yaşamına ilişkin bilgiler yer almaktadır.
Hazırlanma sürecinde çalışan kişiler ilgili konularda uzman olmadıklarından yorum ve değerlendirme yapılmamış; daha çok derleme eser niteliğinde kalmasına özen gösterilmiştir. Marmaris ile ilgili daha fazla araştırma yapma istediği oluşturabilme ve Marmaris tarihi hakkında fikir verme amacıyla hazırlanan eser kaynak kitap olma özelliği taşımaktadır.

"Karya'dan Cumhuriyete Marmaris" isimli yayınımızın en heyecan verici yönlerinden birisi ise kapakta ve bölümlerde kullanılan Marmaris tarihini yansıtan Kanada Ulusal Müzesinden getirtilen 1800'deki Marmaris resimleridir. Mısır Seferi öncesinde Marmaris'e gelerek tatbikat yapan İngiliz Kraliyet Donanması 1800 Aralık ayında Marmaris'e gelmiş ve geçici karargah oluşturmuştur. Yayında kullanılan suluboya resimler İngiliz Kraliyet Donanmasında seferi resmetmekle görevlendirilmiş 23 yaşındaki mimar ve peyzaj ressamı John Elliott Woolford tarafından çizilmiştir.
Yoğun araştırmalar sonucu ulaştığımız bu resimler Marmaris tarihi arşivi açısından oldukça önem teşkil etmektedir. Odamız böyle bir amaca katkıda bulunmanın gururunu taşımaktadır.

 

"Karyadan Cumhuriyete Marmaris" Kültür Yayınını "PDF" formatında bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki ek(ler)deki "indir" tuşuna tıklayın.


pdf

Dosya Adı İndir

Karyadan Cumhuriyete Marmaris 1. Bölüm
pdf

Dosya Adı İndir

Karyadan Cumhuriyete Marmaris 2. Bölüm
pdf

Dosya Adı İndir

Karyadan Cumhuriyete Marmaris 3. Bölüm